تبلیغات
سرباز صفر مولا - اعلام نظر صریح رهبر معظم انقلاب در مورد بطلان ‌وقف دانشگاه‌آزاد
سرباز صفر مولا
این الطالب بدم المقتول بکربلا

خبرگزاری فارس: حضرت آیت الله خامنه ای نتیجه بررسی دقیق و مستند هیئت‌های فقهی و حقوقی را به عنوان نظر قطعی و نهایی درباره وقف اموال دانشگاه آزاد به آقای هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی و آقای احمدی نژاد رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ فرمودند.

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس ، رجا نیوز نوشت : دو هیئت فقهی و حقوقی كه از سوی رهبرمعظم انقلاب برای بررسی عمیق و همه جانبه موضوع وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامی تعیین شده بودند، نظرنهایی خود را مبنی بر مغایرت فقهی و حقوقی وقف این دانشگاه به محضر معظم له تسلیم كردند و حضرت آیت الله خامنه ای نتیجه این بررسی دقیق و مستند فقهی و حقوقی را به عنوان نظر قطعی و نهایی درباره وقف اموال دانشگاه مزبور به آقای هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی و آقای احمدی نژاد رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ فرمودند.


متن نامه رهبرمعظم انقلاب كه از سوی دفتر ایشان برای آقایان هاشمی ر فسنجانی و احمدی نژاد ارسال شده به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در پی مأموریت به دو هیئت فقهی و حقوقی برای بررسی عمیق و همه جانبه درباره وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامی، مجموعه بحث ها و تدقیق در ادله مختلف به این نتیجه قطعی منتهی شد كه وقف مزبور دارای اشكالات اساسی فقهی و حقوقی است از جمله، هم به لحاظ مشروعیت وقف مذكور و هم از جهت صلاحیت هیئت محترم موسس در انشاء این وقف. همچنان كه مشكل اساسی تحقق قبول مقام ذیصلاح نیز مطرح است، بنابراین وقف مزبور از لحاظ فقهی و حقوقی صحیح نیست.

ضمناً با توجه به ماهیت غیرخصوصی و غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی، لازم است بندهای 5 و 10 مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد اساسنامه آن دانشگاه مورد بررسی مجدد قرار گرفته و اصلاح شود.

مراتب به جناب آقای هاشمی رفسنجانی ریاست محترم هیئت موسس و جناب آقای احمدی نژاد ریاست محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شود.

سیدعلی خامنه ای
18/7/89

اعلام نظرصریح رهبر انقلاب در مورد بطلان وقف دانشگاه آزاد، عملاً زمینه را برای اجرای اساسنامه جدیدی كه پس از دو سال در تیر ماه سال جاری در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد، مهیا كرده و دانشگاه آزاد سرانجام از وضعیت ملك طلق و حیات خلوت سیاسی و حزبی برخی افراد و جریان‌ها خارج می‌شود.

در عین حال، روزنامه كیهان در واكنش به اعلام نظر رهبر انقلاب در مورد وقف دانشگاه آزاد، گزارشی از روند ماجرا نوشت:

طی ماه‌های گذشته یكی از مسائل مهم مورد بحث جامعه دانشگاهی كشور، ماجرای «وقف اموال دانشگاه آزاد» بوده است. ماجرایی كه پس از یك سال از اعلام وقف اموال از سوی هیئت موسس و امنای دانشگاه آزاد بالاخره به پایان كار خود رسید و مشخص شد وقف اموال دانشگاه آزاد كه ارزش تقریبی آن 250 هزار میلیارد تومان شرعی و قانونی نیست.

اما ماجرا از آن جا شروع شد كه؛

1- هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد در تیرماه 86 در دیدار جمعی از استادان دانشگاه آزاد واحدهای مختلف استان كرمان گفت: «همه می دانند كه امكاناتی را كه دانشگاه آزاد در طول ربع قرن به دست آورده، متعلق به بیت المال است و هیچ كس حقی در تصرف آن ندارد.» این اظهارات هاشمی در حالی مطرح شد كه هیات موسس دو سال بعد اعلام كرد كه اموال این دانشگاه را ( كه به زعم آقای هاشمی متعلق به بیت المال است) با لحاظ شروطی- كه در ادامه می آید- وقف كرده است .

2- شورای عالی انقلاب فرهنگی در شهریور 1387 اعلام كرد كه اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد را از 13 مهرماه همان سال در دستور كار قرار خواهد داد. این اعلام نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی با واكنش دانشگاه آزاد و این بار رئیس این دانشگاه روبرو شد، جاسبی گفت: «هر وقت هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اساسنامه را اصلاح كرد این اصلاحات به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال خواهد شد؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز پس از اینكه هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اصلاحات لازم را بر روی اساسنامه انجام داد می تواند این مورد را بررسی كند.»

3- در پی درخواست مسئولان دانشگاه آزاد، شورای عالی انقلاب فرهنگی به هیئت امنای دانشگاه آزاد برای اصلاح اساسنامه تا 10 دی87 اولتیماتوم داد. این شورا تأكید كرد كه اگر دانشگاه آزاد تا 10 دی اساسنامه را اصلاح و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه نكند، شورا خود به این كار اقدام خواهد ورزید. اما این اولتیماتوم نیز كارساز نشد و با پایان زمان تعیین شده، اساسنامه دانشگاه آزاد همچنان بدون اصلاح ماند تا اینكه بالاخره شورای عالی انقلاب فرهنگی براساس وظیفه قانونی خود «اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد را در دستور كار قرار داد.»

4- در حالی كه همگان گمان می كردند هیئت مؤسس دانشگاه آزاد در حال اصلاح اساسنامه به منظور تقدیم آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تصویب نهایی است، بعدها و در گفت وگوی مشروح یكی از مقامات ارشد دانشگاه آزاد با خبرگزاری فارس مشخص شد كه دقیقا در همین ایام هیئت مؤسس دانشگاه آزاد به جای پرداختن به اصلاح اساسنامه، موضوع دیگری را پیگیری می كند كه همان «وقف اموال دانشگاه آزاد» بود. در 7 شهریور 88 بیانیه ای از سوی هیئت مؤسس دانشگاه آزاد صادر و در آن اعلام شد كه «اموال دانشگاه آزاد اسلامی وقف شده است»!

وقف اموال دانشگاه آزاد در وهله اول از نگاه كارشناسان امری مبارك و میمون به نظر می آمد تا آنكه نكته ای قابل توجه، دیدگاه كارشناسان حقوقی و آموزشی را درباره وقف اموال دانشگاه آزاد تغییر داد. این نكته ظریف گنجانده شده در بیانیه وقف دانشگاه آزاد از جملات پایانی بیانیه استخراج شد. آنجایی كه هیئت موسس دانشگاه آزاد تاكید می كنند: «فقط متولیان حق دارند تمامی فعالیت های مربوط به اداره و توسعه دانشگاه آزاد اسلامی را به انجام برسانند و به طور كلی اداره موقوفات منحصرا تابع مفاد وقفنامه و اصول و قواعد معتبر فقهی است» جملات پایانی بیانیه وقف اموال دانشگاه آزاد، آغازی بود بر واكنش های كارشناسان و صاحب نظران نسبت به پروژه «وقف اموال دانشگاه آزاد».

5- یكی از نكاتی كه در بیانیه وقف اموال دانشگاه آزاد بیش از همه چیز جلب توجه می كرد، اشاره هیئت مؤسس دانشگاه آزاد در این بیانیه بر «استیذان از مقام معظم رهبری» و موافقت ایشان با این وقف بود. اما تأكید و اصرار مسئولان دانشگاه آزاد بر استیذان- كسب اجازه- از رهبری موجب شد كه رسانه ها در تماس های مختلف با دفتر اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری صحت و سقم این موضوع را جویا شوند.

این پیگیری های رسانه ها و افكار عمومی موجب شد كه ناگهان ورق بر علیه دانشگاه آزاد برگردد. بدین صورت كه عصر روز 10 شهریور 88، دفتر مقام معظم رهبری اطلاعیه ای صادر كرد كه متن آن بدین شرح بود: «در پی صدور بیانیه هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی در مورخ 7/6/88 در مورد وقف اموال و دارایی های این دانشگاه، یك مقام آگاه در دفتر مقام معظم رهبری اعلام كرد: موافقتی از ناحیه رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامی اعلام نشده است.»

6- سازمان اوقاف و امور خیریه نیز صراحتا در این زمینه موضع گیری كرد؛ معاون امور اوقافی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور در همین خصوص گفت: افرادی كه اموال دانشگاه آزاد را وقف كرده اند ابتدا باید ثابت كنند این اموال، اموال شخصی آن هاست سپس وقف كنند.

7- در همان روزها شورای عالی انقلاب فرهنگی در پی اقدام دانشگاه آزاد به طور صریح موضع گیری و اعلام كرد كه وقف اموال دانشگاه آزاد بدون مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اعتبار ندارد. همان هنگام روزنامه كیهان در یادداشت روز خود با عنوان «زیارت قبول!» به مغایرت های آشكار وقف دانشگاه آزاد اسلامی با قوانین جاری و مبانی شرعی پرداخت و با كنایه خطاب به هیئت مؤسس نوشت؛ اقدام شما شبیه كسی است كه نذر كرده بود اگر فلان حاجتش برآورده شود، پیرزن همسایه شان را پیاده به زیارت كربلا می فرستد!

8- واكنش های مطرح شده نسبت به موضوع وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی كارشناسان و صاحب نظران باعث شد تا این بحث برای چند ماه هم كه شده از سوی مدیران دانشگاه آزاد مطرح نشود و پرونده وقف دانشگاه آزاد به نوعی تعلیق شود و همه چشم ها برای اظهارنظر نهایی در این زمینه به سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد.تا اینكه عبدالله جاسبی 27 آبان88 در شصتمین اجلاس شورای مركزی دانشگاه آزاد مجددا اعلام كرد كه وقف دانشگاه آزاد به پایان رسیده و باید برای آینده ای روشن برای این دانشگاه تلاش كنیم.

9- در دی ماه 88 اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی پایان می پذیرد. اما با آغاز سال 89 و زمزمه های ابلاغ اساسنامه جدید و اصلاح شده دانشگاه آزاد به مسئولان این دانشگاه، جاسبی برای نخستین بار در سال جدید با صدور پیامی به مناسبت فرارسیدن سال نو اعلام كرد: وقف اموال و دارایی های دانشگاه پس از استعلام از نظر فقهی مقام معظم رهبری و پیگیری های هیات موسس دانشگاه، به فرجام رسید!

بالاخره انتظار برای ابلاغ اساسنامه جدید و تصحیح شده دانشگاه آزاد به پایان رسید تا محمود احمدی نژاد رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساسنامه جدید دانشگاه آزاد را كه در 7 جلسه این شورا به طور مفصل مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در جلسه 24 فروردین 89 در 25 ماده به تصویب نهایی رسیده بود، برای اجرا ابلاغ كرد.

10- در حالی كه كشمكش میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئولان دانشگاه آزاد درباره اجرای اساسنامه جدید و مباحث مربوط به وقف اموال دانشگاه آزاد بالا گرفته بود، رهبر معظم انقلاب در 2 نامه جداگانه به آقایان هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد و محمود احمدی نژاد رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی مباحثی را در خصوص وضعیت دانشگاه آزاد و حل مسائل پیش آمده مطرح كردند.

ایشان در این نامه ها ضمن تاكید بر قانونی بودن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد، خواستار توقف موقت اجرای اساسنامه اصلاح شده این دانشگاه برای رفع برخی ابهامات حقوقی و قانونی شدند و هیئت مؤسس دانشگاه آزاد را نیز از تصرف مبنی بر وقف اموال این دانشگاه منع كردند.

رهبر معظم انقلاب همچنین بررسی امكان شرعی و قانونی وقف اموال دانشگاه آزاد را نیز به هیئتی از متخصصان فقهی و حقوقی سپردند كه آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه سرپرستی آن را بر عهده داشت.

11- در حالی كه منابع موثق از اعلام نظر هیئت رسیدگی به وقف اموال دانشگاه آزاد مبنی بر امكان نداشتن وقف اموال این دانشگاه خبر می دادند، محسنی اژه ای سخنگوی آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه و «سرپرست هیئت حقوقی و فقهی رسیدگی به وقف اموال دانشگاه آزاد» خبر از اعلام نظر این هیئت به رهبر معظم انقلاب داد و آیت الله صادق آملی لاریجانی هشتم مهر ماه در حاشیه بیست ویكمین گردهمایی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سراسر كشور در واكنش به سخنان هاشمی رفسنجانی اعلام كرد: وقف دانشگاه آزاد از ابتدا كار باطل و اشتباهی بوده است. اظهارنظر رئیس قوه قضائیه در پاسخ به اظهارات آقای هاشمی رفسنجانی بود كه چند روز قبل از آن، اعلام كرده بود وقف دانشگاه آزاد با فتوای 4 مجتهد- همگی عضو هیئت مؤسس- انجام پذیرفته و خدا اجازه نمی دهد این وقف باطل شود!
نوع مطلب :
برچسب ها : .وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامی.،
لینک های مرتبط : خبرگزاری فارس،
دوشنبه 1396/06/27 23:56
Good day! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying
to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very
good success. If you know of any please share. Appreciate it!
شنبه 1396/04/10 00:23
At this moment I am going to do my breakfast,
after having my breakfast coming again to read additional news.
جمعه 1396/04/9 07:59
I'm very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the
accidental misinformation that's at the other blogs.

Appreciate your sharing this best doc.
جمعه 1396/02/22 10:09
Now I am going away to do my breakfast, when having my breakfast coming yet again to read more news.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

"فتنه جدید در راه است"
بصیرت چراغ راهنمای عبور از فضای غبار گرفته فتنه
-------------------------
كسى كه بصیرت و بینایى ندارد فكر و اندیشه‌‌‌‏اش فاسد است. (غررالحکم ترجمه محلاتی حدیث4 416) -
مدیر وبلاگ : خیراله مهدی زاده
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
حرف شمال